Święto Kawalerów Orderu Virtuti Militari, Racławice 16-18 maja 2014

By 3 czerwca, 2014 13 sierpnia, 2022 No Comments

17 maja 7 Regiment pieszy szefostwa Potockiego został poproszony przez gospodarzy gminy Racławice, o uświetnienie oprawy uroczystości na cześć Kawalerów Orderu Virtuti Militari.

Jak wiadomo Order Virtuti Militari został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, po zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami w dniu 18 czerwca 1792 roku. Była to wojna w obronie Konstytucji 3 Maja, przeciwko interwencji Imperium Rosyjskiego i konfederacji targowickiej. Dowodzący w niej książę Józef Poniatowski , po bitwie pod Zieleńcami, widząc wielkie męstwo swoich żołnierzy, prosił króla o szybkie wprowadzenie nowego odznaczenia wojskowego za męstwo na polu walki. Tak też się stało i pierwsze ordery zostały nadane już 22 czerwca 1792 roku. Za kampanię w 1792 roku zostało odznaczonych 63 oficerów i 290 podoficerów i gemajnów. W śród nich prawdopodobnie byli piechurzy 7 Regimentu szefostwa Potockiego, biorący udział w tej bitwie.

Ponieważ Order Virtuti Militari przyznawany jest za zasługi na polu bitwy, a my ostatnio na szczęście żyjemy w pokojowych czasach, Kawalerów tego orderu wciąż ubywa. Dlatego tak ważne jest, by tych jeszcze żyjących hołubić na każdym kroku, by czuli się pamiętani i doceniani.

Wracając z Racławic, członkowie 7 Regimentu zahaczyli o Kraków i podwoje Wawelu. Niestety podczas całej trzy dniowej wyprawy pogoda nas nie rozpieszczała. Co tu dużo mówić, po prostu lało się z nieba.