Stowarzyszenie Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej
pn. Poznański Regiment Odprzodowy
Archiwum

Rajd szlakiem Tadeusza Kościuszki, Małogoszcz – Szczekociny 6-8 czerwca 2014

By 15 lipca, 2014 13 sierpnia, 2022 No Comments

W dniach 6 – 8 czerwca 7 Regiment pieszy szefostwa Potockiego brał udział w obchodach 220 rocznicy bitwy pod Szczekocinami, oraz innych obchodów związanych z rocznicą bitwy i postacią Tadeusza Kościuszki.

Wczesnym rankiem 6 czerwca dotarliśmy do wsi Wywła, w rejonie której odbyła się bitwa, zwana „bitwą pod Szczekocinami”. Rozbiliśmy nasze namioty i sprzęt obozowy na polu wyznaczonym przez organizatora na miejsce inscenizacji bitwy i oczekiwaliśmy na dotarcie na pole uczestników XIII Rajd Kosynierów, w którym wzięło udział około 850 uczniów ze szkół. W ramach obchodów 220 rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami, na polach wsi Wywła odbyła się mini rekonstrukcja bitwy pod Szczekocinami, w której czynny udział wzięli uczniowie szkół przebrani w historyczne stroje, kosynierzy z Połańca, no i my.

Kolejnym przystankiem była Zagroda Edukacyjna Ostoja Dworska. Była siedziba Starostów małogoskich, położona pomiędzy Małogoszczą a wsią Cieśle. Tam ponownie rozbiliśmy obozowisko i spędziliśmy noc.

Następnego dnia udaliśmy się do uroczego dworku w Ludyni, by uczestniczyć w starcie Rajdu Szlakiem Kościuszki. Start rajdu odbył się o godzinie dziewiątej a poprzedzony był powitaniem uczestników rajdu przez  Wójta Gminy Krasocin, Pana Ireneusza Gliścińskiego,  gawędą historyczna w wykonaniu obecnego właściciel dworu, Pana Stanisława Gieżyńskiego, oraz zwiedzeniem okolicznościowej wystawy poświęconej Kościuszce, a przygotowanej również przez Pana Stanisława Gieżeńskiego. Po tym wstępie oddaliśmy salwę honorową z muszkietów, a następnie z działa, co była znakiem rozpoczęcia rajdu.

Po przybyciu na metę uczestników rajdu, daliśmy około godzinny pokaz musztry i manewrów, oczywiście z licznymi salwami muszkietowymi i wystrzałami z działa. Następnie udostępniliśmy nasze obozowisko i niewielką wystawę broni czarnoprochowej z różnych okresów, zwiedzającym.

W godzinach wieczornych odbył się nocny marsz z latarniami w asyście Policji na miejsce pochówku Generałów Insurekcji Kościuszkowskiej. Po drodze, na małogoskim rynku, powitał nas i dołączył do nas Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Pan Jan Głogowski. Po dotarciu na cmentarz i przedstawieni przez Przewodnika Turystycznego Grzegorza Szymańskiego rysu historycznego Małogoszcza i jego związku z Insurekcją Kościuszkowską,  odmówiono modlitwę za poległych, którą poprowadził małogoski proboszcz ks. Henryk Makuła. Oddaliśmy  salwę honorową i złożono kwiaty oraz znicze przy tablicy u pamiętającej pochówek  dwóch walecznych generałów: Józefa Wodzickiego i Jan Grochowskiego. Po powrocie na miejsce obozowiska zorganizowano ognisko dla uczestników rajdu.

Uroczyste zakończenie Rajdu Szlakiem Tadeusza Kościuszki  w ramach Uroczystości 220 rocznicą pobytu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu nastąpiło w dniu 8 czerwca 2014 r. w scenerii małogoskiego rynku.

Zgromadzonych powitam Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Pan Jan Głogowski. Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego Comando wciągnęła  uroczyście flagę państwową na maszt.  Oprawę muzyczną zapewniła  Orkiestra Dęta  OSP w Małogoszczu. Złożono wieniec pod pomnikiem  Tadeusza Kościuszki.

Następnie Komandor Rajdu Grzegorz Szymański podziękował Uczestnikom wytrwałości na szlaku. Oddaliśmy salwę honorową z muszkietów, a następnie z działa, które osobiście opalił burmistrz Małogoszczy. Wystrzał armatni obwieszczał  zakończenie rajdu pieszego Szlakiem Tadeusza Kościuszki.

W uroczystościach na rynku  towarzyszył pokaz  pojazdów  militarnych  z Kieleckiej Grupy Entuzjastów Pojazdów Militarnych „Wild Thing” oraz dawnych  motocykli ze zbiorów  mieszkańców gminy Małogoszcz.

Nasza mała grupka po zakończeni uroczystości powróciła do obozowiska aby je zwinąć i rozpocząć wielogodzinny powrót do domu.

Poszczególne relacje z naszego pobytu można obejrzeć na stronach:

SZCZEKOCINY

MAŁOGOSZCZ

 

Leave a Reply