W dniach 6 – 8 czerwca 7 Regiment pieszy szefostwa Potockiego brał udział w obchodach 220 rocznicy bitwy pod Szczekocinami, oraz innych obchodów związanych z rocznicą bitwy i postacią Tadeusza Kościuszki.
Wczesnym rankiem 6 czerwca dotarliśmy do wsi Wywła, w rejonie której odbyła się bitwa, zwana „bitwą pod Szczekocinami”. Rozbiliśmy nasze namioty i sprzęt obozowy na polu wyznaczonym przez organizatora na miejsce inscenizacji bitwy i oczekiwaliśmy na dotarcie na pole uczestników XIII Rajd Kosynierów, w którym wzięło udział około 850 uczniów ze szkół. W ramach obchodów 220 rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami, na polach wsi Wywła odbyła się mini rekonstrukcja bitwy pod Szczekocinami, w której czynny udział wzięli uczniowie szkół przebrani w historyczne stroje, kosynierzy z Połańca, no i my.
Kolejnym przystankiem była Zagroda Edukacyjna Ostoja Dworska. Była siedziba Starostów małogoskich, położona pomiędzy Małogoszczą a wsią Cieśle. Tam ponownie rozbiliśmy obozowisko i spędziliśmy noc.
Następnego dnia udaliśmy się do uroczego dworku w Ludyni, by uczestniczyć w starcie Rajdu Szlakiem Kościuszki. Start rajdu odbył się o godzinie dziewiątej a poprzedzony był powitaniem uczestników rajdu przez Wójta Gminy Krasocin, Pana Ireneusza Gliścińskiego, gawędą historyczna w wykonaniu obecnego właściciel dworu, Pana Stanisława Gieżyńskiego, oraz zwiedzeniem okolicznościowej wystawy poświęconej Kościuszce, a przygotowanej również przez Pana Stanisława Gieżeńskiego. Po tym wstępie oddaliśmy salwę honorową z muszkietów, a następnie z działa, co była znakiem rozpoczęcia rajdu.
Po przybyciu na metę uczestników rajdu, daliśmy około godzinny pokaz musztry i manewrów, oczywiście z licznymi salwami muszkietowymi i wystrzałami z działa. Następnie udostępniliśmy nasze obozowisko i niewielką wystawę broni czarnoprochowej z różnych okresów, zwiedzającym.
W godzinach wieczornych odbył się nocny marsz z latarniami w asyście Policji na miejsce pochówku Generałów Insurekcji Kościuszkowskiej. Po drodze, na małogoskim rynku, powitał nas i dołączył do nas Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Pan Jan Głogowski. Po dotarciu na cmentarz i przedstawieni przez Przewodnika Turystycznego Grzegorza Szymańskiego rysu historycznego Małogoszcza i jego związku z Insurekcją Kościuszkowską, odmówiono modlitwę za poległych, którą poprowadził małogoski proboszcz ks. Henryk Makuła. Oddaliśmy salwę honorową i złożono kwiaty oraz znicze przy tablicy u pamiętającej pochówek dwóch walecznych generałów: Józefa Wodzickiego i Jan Grochowskiego. Po powrocie na miejsce obozowiska zorganizowano ognisko dla uczestników rajdu.
Uroczyste zakończenie Rajdu Szlakiem Tadeusza Kościuszki w ramach Uroczystości 220 rocznicą pobytu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu nastąpiło w dniu 8 czerwca 2014 r. w scenerii małogoskiego rynku.
Zgromadzonych powitam Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz Pan Jan Głogowski. Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego Comando wciągnęła uroczyście flagę państwową na maszt. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Małogoszczu. Złożono wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Następnie Komandor Rajdu Grzegorz Szymański podziękował Uczestnikom wytrwałości na szlaku. Oddaliśmy salwę honorową z muszkietów, a następnie z działa, które osobiście opalił burmistrz Małogoszczy. Wystrzał armatni obwieszczał zakończenie rajdu pieszego Szlakiem Tadeusza Kościuszki.
W uroczystościach na rynku towarzyszył pokaz pojazdów militarnych z Kieleckiej Grupy Entuzjastów Pojazdów Militarnych „Wild Thing” oraz dawnych motocykli ze zbiorów mieszkańców gminy Małogoszcz.
Nasza mała grupka po zakończeni uroczystości powróciła do obozowiska aby je zwinąć i rozpocząć wielogodzinny powrót do domu.
Poszczególne relacje z naszego pobytu można obejrzeć na stronach:
I loved the wit in this piece! For more on this topic, visit: EXPLORE FURTHER. Keen to hear everyone’s views!
I like this blog it’s a master piece! Glad I found this ohttps://69v.topn google.Blog monry