Stowarzyszenie Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej
pn. Poznański Regiment Odprzodowy
Archiwum

Przemarsz historyczny szlakiem J. H. Dąbrowskiego, 1 października 2016

By 6 listopada, 2016 13 sierpnia, 2022 No Comments

Już tradycyjnie, w sobotę 1 października, pojechaliśmy na imprezę organizowaną przez zaprzyjaźniony 4 Regiment pieszy buławy wielkiej koronnej, z okazji 222 rocznicy wkroczenia wojsk Powstania Kościuszkowskiego na Kujawy i Pomorze.
Impreza rozpoczęła się mszą w kościele pw. Św. Mikołaja w Łabiszynie, czyli w miejscu pierwszej potyczki wojsk powstańczych. Następnie przeszliśmy na pobliski cmentarz i złożyliśmy kwiaty pod symbolicznym krzyżem, w hołdzie poległym w tej potyczce i oddaliśmy salwę honorową z muszkietów. W czasie kiedy część uczestników tego wydarzenia uczestniczyło w marszu
trasą przemarszu wojsk powstańczych, my podążyliśmy do Zielonki, i tam rozbiliśmy obozowisko w miejscu odbywania się okolicznościowego festynu. Postrzelaliśmy trochę z działa, oddaliśmy jeszcze jedną salwę honorową z muszkietów, najedliśmy się grochówki i ogólnie integrowaliśmy się z uczestnikami festynu. Było bardzo sympatycznie (i smacznie). Pod wieczór „zwinęliśmy żagle” w samą porę, bo zaczęło trochę padać i powróciliśmy w domowe pielesze.

Leave a Reply