II Rajd Pieszy Szlakiem Tadeusza Kościuszki, Małogoszcz 6-7 czerwca 2015

By 24 czerwca, 2015 13 sierpnia, 2022 No Comments

W miniony weekend odwiedziliśmy naszych dobrych znajomych biorąc udział w II Rajdzie Pieszym Szlakiem Tadeusza Kościuszki w 221 rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

Trasa rajdu wiodła przez tereny powiatów: jędrzejowskiego i włoszczowskiego. 6 czerwca 1794 roku do Małogoszcza przybyły powstańcze wojska Tadeusza Kościuszki po stoczonej bitwie pod Szczekocinami przeciwko połączonym siłom armii rosyjskiej i pruskiej. Wojska polskie przebywały tutaj do 9 czerwca 1794 roku, kiedy to wyruszyły w stronę Kielc. Rannych, wśród których był słynny chorąży grenadierów Bartosz Głowacki umieszczono na plebani, w kościele Św. Krzyża oraz „Betanii”, które zostały zamienione na lazarety. Pochowano tu również dwóch walecznych generałów: Józefa Wodzickiego i Jan Grochowskiego.
Celem imprezy jest upamiętnienie tego wydarzenia. Jako aktywni uczestnicy odwiedziliśmy miejsca, w których przebywał Tadeusz Kościuszko wraz ze swoim wojskiem.

Rajd rozpoczęła gawęda historyczna na terenie założenia dworskiego w Ludyni ( na terenie posiadłości dworskiej, we dworze z połowy XVIII w. przebywał Tadeusz Kościuszko). W plenerach zabudowań zagrody edukacyjnej „ Ostoja Dworska” w Leśnicy zorganizowane zostało obozowisko powstańcze, pokaz grup rekonstrukcji historycznych, wystawa obrazów , przedmiotów i broni z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej oraz odbyło się słuchowisko Pt.: Racławice w scenerii obozowiska powstańczego.

Zapraszamy do zapoznania się także z dokładną relacją z wydarzenia na łamach portalu Małogoszcz.pl oraz Galerii kilku zdjęć udostępnionych  nam od Braci Kosynierów 😉