Batalia Napoleońska, Będomin 15-17 sierpnia 2014

By 1 września, 2014 13 sierpnia, 2022 No Comments

Będomin opanowały w ten weekend wojska napoleońskie. Pola sąsiadujące z Muzeum Hymnu Narodowego już po raz dziewiąty stanowiły miejsce wielkiego widowiska historycznego pt. „Batalia Napoleońska”. W sobotniej inscenizacji realiów XIX-wiecznej machiny wojennej uczestniczyło blisko 150 rekonstruktorów. Po raz kolejny starali się unaocznić wielotysięcznej publiczności, że żywa lekcja historii to nie tylko wielkie bitwy i huk armatnich wystrzałów, ale także potyczki, patrole, zwiady, działania sztabu i kulisy ówczesnej taktyki oraz życie obozowe ze szpitalem polowym, kuźnią wojskową i nieodłączną musztrą piechoty. Żołnierzy odwiedził też sam cesarz Napoleon Bonaparte. Okoliczności intrygowały tym bardziej, że tak jak na prawdziwej wojnie, nikt do końca nie wiedział, co go czeka. Los żołnierzy zależał od ich poświęcenia i sprawności dowódców. Współorganizatorami widowiska historycznego były Muzeum Narodowe w Gdańsku, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego oraz Urząd Gminy Nowa Karczma.
Członkowie PRO czują się zaś zaszczyceni, że mogli po raz drugi wziąć udział w całym tym przedsięwzięciu.