Stowarzyszenie Strzelców z Broni Historycznej i Czarnoprochowej
pn. Poznański Regiment Odprzodowy
Aktualności

Gettysburg 1863 – wybrane zagadnienia taktyczne, bronioznawcze i munduroznawcze w 160 rocznicę bitwy

By 30 maja, 2023 31 maja, 2023 No Comments

Zapraszamy na prelekcję z wykładem 24.06.2023 godz. 12.15 w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym ul. Stary Rynek 9 w Poznaniu. Dla członków Regimentu zwrot za bilety z funduszy składkowych.

Gettysburg 1863 – wybrane zagadnienia taktyczne, bronioznawcze i munduroznawcze w 160 rocznicę bitwy. Prelekcja  z pokazem.

Stoczona w dniach 1-3 lipca 1863 roku bitwa pod Gettysburgiem w stanie Pensylwania była najważniejszym i decydującym o losach amerykańskiej wojny secesyjnej starciem. W szeregach armii Unii i wojsk Konfederacji zwarło się blisko 170 tysięcy Amerykanów. Obie strony poniosły w boju ogromne straty. Zwycięski do tej pory pochód konfederackiej Armii Północnej Wirginii gen. Roberta Lee został zatrzymany przez Armię Potomaku gen. Josepha Meada, a osłabieni Południowcy nigdy nie odbudowali już swojej siły militarnej. Utracili również możliwość poparcia sprawy secesji ze strony mocarstw europejskich.

W trakcie prelekcji omówiony zostanie przebieg bitwy z uwzględnieniem udziału w niej oddziałów w składzie których byli Polacy, walczący po obu stronach konfliktu.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja broni, umundurowania i oporządzenia przygotowana przez członków grupy rekonstruktorów 14th Louisiana Infantry Regiment, 58 New York Infantry Regiment, 2nd New Jersey Cavalry Regiment, Projekt Texas Rifles.

Prowadzenie: mgr Wojciech Lorek

 

Zdjęcie: Rekonstruktorzy z 14th Louisiana Infantry Regiment podczas pokazu w Rożnowie, 2023 r. Fot. Łukasz Olszyna